Who can I contact for other enquiries?
- Who can I contact for other enquiries?
Dear Director’s List and Prize Recipients,
Congratulations to all of you on achieving academic excellence this past year. You have worked hard and thoroughly deserve the recognition as an award recipient. Well done!
I hope you are coping well and keeping healthy in the midst of this COVID-19 situation. To align with the national posture of reduced movements and interactions in public and private places, the physical in-person Academic Awards Ceremony will not be held this year. Your safety and well-being remain our first priority. Even without the in-person ceremony, you should be proud of your excellent academic achievements. Indeed it is a joyous occasion for you to celebrate with your family.
While your consistent hard work and effort have paid off, this COVID-19 situation has also reminded us that the ability to adapt to changing situations is pivotal to one’s success. When the new academic year began in April, some of you may have faced challenges learning from home. You had to adjust to new ways of learning and adapt to new routines. Our lecturers have continued to ensure that subject materials integrate with online learning and changes were made such that your learning is not compromised. I hope that HBL had presented a new opportunity for you to demonstrate tenacity and adaptability, and to discover new ways of learning.
We are facing unparalleled challenges but when we continue to adapt, develop new skills and display emotional and psychological resilience, we can emerge stronger from the crisis.
Keep up the good work and I wish you continued success.
Best wishes,
Mrs. Lai-Low Sock Cheng
Director
Temasek Polytechnic
School of Business
List of students on the Director’s List |
|
Abigail Sng Xian Hui | Phua Hui Xuan April |
Fan Xiaohao | Shamsul Alam Sara |
Goh Sammi | Tan Ling Rui Esha |
Ho Vinn | Valliammai D/O Lakshmanan |
Hong Si En | Weng Yimeng |
Jake, Lee Zexi | Yeo Hong Feng |
LiI Ge | You Ching Ching |
Lim Xin Ying | Zhuang Xinru |
Muhammad Huzaifah B Sulaiman |
List of Students receiving Subject Prizes |
||
Award Recipient |
Name of Award |
|
Ho Vinn | ACCA Singapore Prize | Best student of the subject ‘Financial Accounting’ |
OCBC Bank Prize | Best student of the subject 'Principles of Management' | |
VPK Assurance Prize | Best student of the subject 'Business Accounting' | |
Valliammai D/O Lakshmanan | Joseph Tan Jude Benny Prize | Best student of the subject 'Business Law |
OCBC Bank Prize | Best student of the subject 'Business Economics' | |
Fan Xiaohao | KPMG Prize | Best student of the subject 'Business Statistics' |
Hong Si En | McMillan Woods Prize | Best student of the subject 'Cost & Management Accounting 1' |
Ng Zhe Bin | OCBC Bank Prize | Best student of the subject 'Business Technology & Analytics' |
List of students on the Director’s List |
|
Chan Hong Yue Conrad | Koh Ting Wei |
Choo Jun Yi | Lim Jovi |
Daryl Lim Jia Rong | Nambiar Rahul |
Ho Keong Lin | Shaiful Iz'zat B Surani |
Hoan Wan Xiu | Sudheer Gowtham |
Jason Lin Zhuo Wei | Yiong Jon Lon |
Jolin Tan Jia Ying | Yusuf B Abdullah |
List of Students receiving Subject Prizes |
||
Award Recipient |
Name of Award |
|
Daryl Lim Jia Rong | CIMA Singapore Prize | Best student of the subject 'Cost & Management Accounting 2' |
Yiong Jon Lon | CIMA Singapore Prize | Best student with the highest aggregate for subjects 'Cost & Management Accounting 1' & 'Cost & Management Accounting 2' |
IRAS Prize | Best student of the subject 'Fundamentals of Taxation’ | |
OCBC Bank Prizes | Best student of the subject 'Financial Technology' Best student of the subject 'International Finance' |
|
RSM Chio Lim Prizes | Best student of the subject 'Information Systems & Financial Analytics' Best student of the subject 'Business Finance' |
|
Foo Yang De | Schroder Investment Management Prize | Best student of the subject 'Fundamentals of Investment' |
Ho Keong Lin | KPMG Prize | Best student of the subject 'Auditing' |
PricewaterhouseCoopers Prize | Best student of the subject 'Corporate Reporting' | |
Bian Si Yu | Foo Kon Tan Prize | Best student of the subject ‘Company Accounting’ |
List of students on the Director’s List |
|
Abubakar Adny Alkaff | Marcus Ong Kian Siong |
Amberlie Ng | Neo Kok Sheng |
Ardian Ebony Goenawan | Ng Kai Jie |
Cheong Damian | Ng Kai Xin Gracia |
Darren Heng Li Wei | Nicholas John Cook |
Ee Jia Qian Estee | Nur Ayuni Bte Yazid |
Ho Xin Fang | Pang Si Yi Crystalbell |
Isabel Neo Zi Lin | Poh Wanting Sheryl |
Jason Cheong Kar Sing | Syahin Insyirah Bte Shaik A K |
Jefry Sanjaya | Tay Jun Kiat, Darren |
Joyann Wang Hong Min | Tay Shi Ying |
Joyce Ting Wan Ni | Valerie Wong Jiaqi |
Lim Khai Lun | Wong Jun Rae, Russell |
Lin Zheng | Wong Yu Xuan |
Loh Kia Seng Lionel |
List of Students receiving Subject Prizes |
||
Award Recipient |
Name of Award |
|
Syakirah Bte Yazid | Kelly Services Prize | Best student of the subject 'Principles of Management' |
List of students on the Director’s List |
|
Amanda Lim Xiao Xi | Lim Shiyi, Koreen |
Austin Chan Jin Wei | Lim Sin Rong, Vanessa |
Bernadette Grace Tan Jia Qing | Lisa Teng Yin Qing |
Cerlynn Chan Ming Jie | Megan Lim Jia Xuan |
Chan Jin Yang, Joel | Ng Ker Ern, Glenn |
Chan Ying Joy | Nur Fiqriya Binte Muhammad Esa |
Cheng Yong Qing | Pavanpreet Kaur D/O Jit Singh |
Chew Min Er Shermaine | Sim Zheng Long Clavan |
Hong Xin Yi | Sunil Shyam Bhojwani |
Jagdeep Singh Hundal | Tay Hao Yang Javier |
Julia Ong Qi Qing | Veron Ong Jun Xiang |
Lau Kwan Yinn, Ryan | Yeo Zhong Le, Glen |
Laura Wang Jing Ting | Yuam Minhui Sharon |
Lim Jun Bu |
List of Students receiving Subject Prizes |
||
Award Recipient |
Name of Award |
|
Lin Zi Yi | Jumbo Group of Restaurants Prize | Best student of the subject 'Managing Small Medium Enterprises' |
Austin Chan Jin Wei | Kelly Services Prizes | Best student of the Human Resource Management Elective Cluster Best student of the subject 'Human Resource Management' |
Cerlynn Chan Ming Jie | Kelly Services Prizes | Best student of the subject 'Business Law' Best student of the subject 'Business Finance' |
Pavanpreet Kaur D/O Jit Singh | Kelly Services Prize | Best student of the subject 'Organisational Behaviour' |
Laura Wang Jing Ting | Spirit of Enterprise Prize | Best student of the International Business Elective Cluster |
Teo Yong Qin Celine | Spirit of Enterprise Prize | Best student of the Entrepreneurship Elective Cluster |
List of students on the Director’s List |
|
Adrian Loo Jun Hang | Hoi Hong Rui Winston |
Darilynn Yap Jing Yi | Ku Jun Hao |
Dorothy Low Dai Hui | Lau Wei Lin |
Dylan Sim Bin Li |
List of Students receiving Subject Prizes |
||
Award Recipient |
Name of Award |
|
Adrian Loo Jun Hang | Passion@Kampong Glam Award Addestra Transmarketing Pte Ltd |
Best student of the subject 'Open Technology & Business Systems' |
Dorothy Low Dai Hui | Passion@Kampong Glam Award Addestra Transmarketing Pte Ltd Prize |
Best student of the subject 'Data Mining & Social Media Analytics' |
List of students on the Director’s List |
|
Ajay Suriyah S/O Asok Kumar | Ko'e Tan |
Alexandra Yske Koh Jia Yun | Loke Hain Eu |
Chloe Sofia Creag Nacario | Nur Madianah Bte Mazlan |
Han Hui Xin, Jaime | Tan Wei Lin |
List of Students receiving Subject Prizes |
||
Award Recipient |
Name of Award |
|
Nur Madianah Bte Mazlan | Mediacorp Prize | Best student of the subject 'Media & Society' |
Pelicia Tan Wei Lin | Mediacorp Prize | Best student of the subject 'Media Scriptwriting' |
Ajay Suriyah S/O Asok Kumar | Motion Picture Association Prize | Best student of the subject 'Essentials of Graphic Design' |
Singapore Press Holdings Prize | Best student of the subject 'Fundamentals of Journalism' |
List of students on the Director’s List |
|
Chen Pei Yun, Questa | Ong Li Wen Valerie May |
Chia Wen Wen | Sandra Tan Shih Hwee |
Daryl Lee Yong Xian | Wee Tong Lin, Eva |
Koh Li Yi Melissa | Wong Yan Whye, Beth |
List of Students receiving Subject Prizes |
||
Award Recipient |
Name of Award |
|
Wee Tong Lin, Eva | Bandwagon Prize | Best student of the subject 'Digital Journalism' |
Wilhelmsen Ships Services Prize | Best student of the subject 'Digital Content Management' | |
Chia Wen Wen | Left Profile Prize | Best student of the subject 'Video Production' |
Teng Yu Xuan, Fiora | Mediacorp Prize | Best student of the subject 'Media Research and Analysis' |
Sandra Tan Shih Hwee | Motion Picture Association Prize | Best student of the subject 'Multi-Camera Studio Production' |
Singapore Press Holdings Prize | Best student of the subject 'Photo Journalism' |
List of students on the Director’s List |
|
Jiang Wenhao Joshua | Phang Yun Le Annabelle |
Liow Seng Hong | Tan Yan May Natalia |
Ong You Jun |
List of Students receiving Subject Prizes |
||
Award Recipient |
Name of Award |
|
Anselm Goh Rong En | Foodxervices Prize | Best student of the subject 'Food Science & Product Knowledge' |
Jiang Wenhao Joshua | Foodxervices Prize | Best student of the subject 'Food Safety & Hygiene' |
Ong You Jun | Les Amis Prize | Best student of the subject 'Introduction to Gastronomy' |
List of students on the Director’s List |
|
Keisia Dominique Lim-Urquhart | Tan Jian Yong |
Liaw Hwee Min Alicia | Tan Jin Hui Ryan |
Shannon Fong Shu Er |
List of Students receiving Subject Prizes |
||
Award Recipient |
Name of Award |
|
Lim Li Xin | Jumbo Group of Restaurants Prize | Best student of the subject 'Food & Beverage Operations' |
Brenden Lin Yao | Les Amis Prize | Best student of the subject 'Culinary Practicum' |
Liaw Hwee Min Alicia | Les Amis Prize | Best student of the subject 'Food & Beverage Cost Management' |
Santino Coffee Specialists Prize | Best student of the subject 'Service Practicum' | |
Zavier Tay Sheng Long | Les Amis Prize | Best student of the subject 'Wine & Beverage' |
Kenzi Kim Rodrigues | Natra Chocolate Prize | Best student of the subject 'Baking and Pastry Practicum' |
List of students on the Director’s List |
|
Alicia Chua Xin Yu | Nicole Wong |
Celine Tan Hui Qi | Ong Si Zhen Serene |
Gracee Ng Yun Lin | Poh Tian Yang |
Harresh S/O Elam Chelvam | Rephael Samuel Ho Zan Wei |
Hoon Jie Ying, Jamie | Siti Noormasliana Bte Noorazman |
Ivory Sung Wei Ning | Soh Hui Fang |
Javier Tan Jun Xing | Tan Geng Leng, Ferlyn |
Lee Ru Xuan | Tan Yi Ning |
Lim Shi You | Tasya Lu Marcela |
Lim Ying Xuan | Tay Zhao Chi Licia |
Loh Jing Hui | Wong Fang Ping |
Loh Xue Shan | Wu Hui Yu |
Netania Hoi N-Tong | Yang Xuejing |
Ng Jing Xuan | Yang Zhi Yi |
Nicole Aw Xiu Qi |
List of Students receiving Subject Prizes |
||
Award Recipient |
Name of Award |
|
Netania Hoi N-Tong | JW Marriott Hotel Prize | Best student of the subject 'Business Etiquette & Service Excellence' |
Courtyard by Marriott Prize | Best student of the subject 'Principles of Marketing for Hospitality & Tourism' | |
Wong Fang Ping | HTM Alumni Prize | Best student of the subject 'Introduction to Hospitality & Tourism' |
List of students on the Director’s List |
|
Ahmad Muhajir B Mahmood | Kathlyn Tan Yi Shian |
Belinda Loh Yi Ting | Kelli Hoe Min Qin |
Chua Yu Ting, Ferlyn | Lim Seng Leong |
Clement Ho Zi Jie | Muhamad Ferhad B Fadzlei |
Gladys Han Shiyun | Ong Yan Fay Valerie |
Gracie Poon Ke Ying | Poh Jie Min |
Jeff Teh Song Ern | Rhea-Sara Lim Shuyu |
Jessica Woo Xin Ru | Suhaila Bte Abdul Halim |
Jezabelle Woo |
List of Students receiving Subject Prizes |
||
Award Recipient |
Name of Award |
|
Lim Seng Leong | Ascott Hotel Prize | Best student of the subject 'Principles of Marketing for Hospitality & Tourism' |
Marriott Tang Plaza Prize | Best student of the subject 'Lodging Operations' | |
Clement Ho Zi Jie | Karcher Singapore Prize | Best student of the subject 'e-Business in Hospitality & Tourism' |
Kathlyn Tan Yi Shian | Serviced Apartments Association Prize | Best student of the subject 'Airline Business Management' |
Muhamad Ferhad B Fadzlei | W Singapore Sentosa Cove Prize | Best student of the subject 'Contemporary Special Interest Tourism' |
List of students on the Director’s List |
|
Dylan Suresh Mulchand | Nicole Lim Qi En |
Hannah Lim En | Phyllis Loh Eu-Jen |
Jachelle Foo Hui En | Prabaker Krisha |
Liau Yu Min, Cerwin | Su Let Yati Soe |
Max Ho Zong Xian | Wong Qian Ci Natasha |
Ng Zhi Yan Noreen | Yeo Li Chin |
List of Students receiving Subject Prizes |
||
Award Recipient |
Name of Award |
|
Max Ho Zong Xian | Kalco Law LLC Prize | Best student of the subject 'Legal Systems' |
Phoebe Chan Jia Hui | Mallal & Namazie Prize | Best student of the subject 'Legal Skills' |
Hannah Lim En | Tito Issac & Co LLP Prize | Best student of the subject 'Legal Methods' |
List of students on the Director’s List |
|
Alicia Janice Farmer | Muhammad Syazan Bin Saad |
Elizabeth Ong-Chen | Tan Ying Jenn |
Lee Yue Ying | Teo Wee Chian |
Lim Lucius | Yong Yong Xiang |
Lim Tiang Kang, Brandon |
List of Students receiving Subject Prizes |
||
Award Recipient |
Name of Award |
|
Nabila Binti Zolkifli | Belinda Ang Tang & Partners Prize | Best student of the subject 'Law of Torts' |
Yong Yong Xiang | Edmond Pereira Law Corporation Prize | Best student of the subject 'Criminal Law' |
Elizabeth Ong-Chen | Goodwins Law Corporation Prize | Best student of the subject 'Company Law' |
Kannan SG Prize | Best student of the subject 'Family Law' | |
Lim Lucius | WithersKhattarWong Prize | Best student of the subject 'Contract Law' |
Lee Yue Ying | WithersKhattarWong Prize | Best student of the subject 'Conveyancing Law & Procedure' |
List of students on the Director’s List |
|
Cynthia Ng Sing Hwee | Lim Xin Yee, Chrystelia |
Heng Mei Xiu Samantha | Ong Hiang Yi |
Hon Zhong Xin Daniel | Rachle Tan |
Ishida Rika | Ryan Yong Shi Hong |
Jernelle Ong Sze Yi | Shirleen Giam |
Jolin Beh Cairong | Teo Min Huey |
Liaw Jia Yan | Tsin Chien Yee Sally |
Lim Ke Xin |
List of Students receiving Subject Prizes |
||
Award Recipient |
Name of Award |
|
Sheryl Lim Xin Ying | Les Amis Prize | Best student of the subject 'Service Skills Methodology' |
Liaw Jia Yan | Pich Event Management Prize | Best student of the subject 'Events Sponsorship & Marketing' |
List of students on the Director’s List |
|
Ahmad Fitri Bin Zainal | Lee Siow En |
Alyssa Danielle Lim | Neo Siao Shiuan |
Koh Kai Xin | Reuven Khoo Yangkai |
Koh Li Xuan, Denise | Wong Jing Han, Chloe |
List of students on the Director’s List |
|
Ang Tian Siang Steleven | Ong Zheng Jie Darren |
Cassandra Sim Yen Tong | Sin Wen Hao |
Choo Jin Hui, Joanne | Tan Meng Wee, Bryan |
Christine Tay Wan Xin | Yang Ling |
Nurfadli Danish B Norlizan |
List of Students receiving Subject Prizes |
||
Award Recipient |
Name of Award |
|
Nurfadli Danish B Norlizan | Castlery Prize | Best student of the subject 'Quantitative Analysis for Business' |
Dimerco Express Singapore Prizes | Best student of the subject 'Purchasing Principles & Practice' Best student of the subject 'Supply Chain Management & Technology' |
|
Sin Wen Hao | C-Bulk Liners Prize | Best student of the subject 'Transport & Freight Management' |
Tan Meng Wee, Bryan | Passion@Kampong Glam Award | Best student of the subject 'Enterprise Resource Management' |
List of students on the Director’s List |
|
Avery Noah Seow Wee Chuan | Li Zhuo Rui, Max |
Choo Wynne | Odelia Liang Qin Yi |
Evangelia Kwek Li Ting | Tan Pei Xi, Audrey |
Ho Qian Min | Wong Hui Xin Sheralyn |
Jayna Lim Yong Xin | Yeo Yi Wen |
Lew Jing Ying | Zenys Tan Sze Yuen |
List of students on the Director’s List |
|
Chua Mei Qi | Lua Keng Koon |
Gerald Lew Soon Ming | Sandeep Kumar S/O Ashok Babulall |
Joelle Yeo Kai Wen | Tan Yong Hui |
Lim Weiwen | Tanaquin Marc Yuan Calleja |
Low Jia Yi, Aubrey | Zatunnithaqain Binte Zainudin |
List of Students receiving Subject Prizes |
||
Award Recipient |
Name of Award |
|
Zatunnithaqain Binte Zainudin | Asatsu-DK Singapore Subject Prizes | Best student of the subject 'Integrated Marketing Communications' Best student of the subject 'Creative Marketing Project' |
List of students on the Director’s List |
|
Chen Tongshan | Lydia Thiam Li Yin |
Glenna Goh Shu Qi | Ng Jing Wen |
Loke Kai Xuen | Nurul Izzati Bte Mohd Kassim |
Loo Wei Ning |
List of Students receiving Subject Prizes |
||
Award Recipient |
Name of Award |
|
Loke Kai Xuen | Decks Prize | Best student of the subject 'Merchandise Management' |
TWG Tea Company Prizes | Best student of the subject 'Principles of Buying' Best student of the subject 'Retail Visual Merchandising' Best student of the subject 'Retail Research & Trend Analysis' |
|
VF Brands Prize | Best student of the subject 'Retail Promotion & Branding' | |
Lydia Thiam Li Yin | Cold Storage Singapore (1983) Prize | Best student of the subject 'Service Excellence' |
Loo Wei Ning | Pandora Jewellery Singapore Prize | Best student of the subject 'Retail Operations Management' |
Glenna Goh Shu Qi | TWG Tea Company Prize | Best student of the subject 'Retail Buying Behaviour' |
Ng Jing Wen | VF Brands Prize | Best student of the subject 'Retail Event Management' |
Yes, You will be receiving a separate certificate. Your certificates will be presented to you in class by your diploma’s Course Chair and/or Lecturers during the week beginning 17th August. If you are a Senior on internship, your certificate will be mailed to you based on your home address in the school system.